streda 26. októbra 2011

VILNIUSKÉ ULICE (LITVA)

Ako som písal minule, Vilnius má veľmi pekné historické centrum. Hlavné ulice, po ktorých chodia turisti, sa zdajú byť vynovené, zrekonštruované. Sú plné terás reštaurácií, ktoré sú zase plné ľudí. Určite na to vplývalo aj počasie, ktoré bolo v júni krásne letné. Najpopulárnejším nápojom sa mi zdalo miestne pivo Švyturis, ochutnal som ho aj ja. Po vychádzke po centre padlo vhod.
Hlavné ulice sú čisté, do niektorých majú autá vjazd zakázaný. Automobily sú staršieho dáta, pravdepodobne dovezené zo Západu. Viem, že bolo letné a prašné počasie, ale autá boli zaprášené a trochu špinavšie, ako keby tam neboli autoumyvárky. Zato zelene bolo vo Vilniuse dosť.





Ľudí bolo v centre dosť, domácich bolo veľa mladých, skoro všetci sú štíhli. Oveľa štíhlejší, ako u nás. Teraz neviem, stravujú sa zdravšie, veľa športujú, alebo to len majú v génoch...






Na tomto mieste ani litovskí architekti neodolali porovnať svoj moderný výtvor s historickou budovou vedľa. No povedzte, čo je krajšie? Ja myslím, že odpoveď je jasná.


Našiel som aj dve pekné oficiálne budovy. Na prvej fotke je filharmónia.


Na druhej fotke je prezidentský palác. Jednoduchý, bez plotu. A bez vojakov na stráži. A prezidentka to vydrží aj bez nich. Možno je aj tu priestor na šetrenie v SR...


Na konci prechádzky som našiel aj týchto dvoch mladíkov, ktorí celkom pekne hrali turistom sediacim v reštaurácii naproti. Návštevu Vilniusu vrelo odporúčam.


štvrtok 20. októbra 2011

VILNIUS (LITVA)

V júni tohto roku sa mi pošťastilo dostať sa pracovne do litovského hlavného mesta Vilniusu. Bol som zvedavý, aké mesto to bude a aký budem mať z neho dojem. Netušil som, že bude až taký pozitívny. Historické centrum je vcelku jasne architektonicky oddelené od zvyšku mesta (tam som nebol, ale už z lietadla bolo pri pristávaní vidieť, že nie je o čo stáť – panelákové sídliská boli rozoznateľné aj z výšky). V centre je teda málo moderných budov (aj keď aj také tam sú), ale nenarúšajú celkový dojem z historického centra. K zvláštnemu dojmu prispel aj veľký počet sakrálnych stavieb, ktorý by som v bývalej krajine ZSSR nečakal. Skoro všetky sú obnovené, rovnako aj ostatné domy v centre. Nemal som však veľa času, preto sú mi ich pomenovania neznáme, až na prvé dva obrázky, na ktorých je rímsko-katolícka katedrála (v litovčine Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika). Dojmy a obrázky z ulíc prinesiem nabudúce.














štvrtok 13. októbra 2011

BOUILLON (BELGICKO)

         Neviem, či má Bouillon niečo spoločné s bujónom (teraz myslím vývar), ale rozhodne sa rovnako vyslovuje. Tento fakt a fotky v internete ma presvedčili o tom, že by bolo vhodné ísť sa tam pozrieť (jún 2009). A stálo to za to. Leží v nádhernej zalesnenej oblasti s krásne mestom pretekajúcou riekou Semois. Rieka je súčasťou mesta, ktoré sa snáď ani nedá zle odfotografovať.
Bouillon je belgické mestečko ležiace vo valónskej oblasti v provincii Luxembourg. Má približne 5 500 obyvateľov.
Prvá zmienka o Bouillone pochádza z roku 998 n.l., kedy bol miestny hrad strediskom samostatného panstva v Lotrinsku. V 11. storočí patril dolnolotrinským vojvodom a v roku 1082 ho zdedil Godefroi z Bouillonu, neskorší vodca a hrdina prvej krížovej výpravy. Ten ho predal biskupovi z Liége s cieľom získať peniaze pre výpravu.
         Neskôr v roku 1839 bol Bouillon spolu s celou provinciou pripojený k novovzniknutému Belgickému kráľovstvu.
         Dominantou údolia, kde sa Bouillon nachádza, je hrad. Je ho vidieť prakticky z každej časti mesta. Je naozaj pôsobivý.








          Tadiaľto sa vchádza...


          Možnosť pohybovať sa skoro po všetkých častiach hradu ponúka skvelé pohľady na samotný hrad a jeho nádvoria.





          Turista sa dostane aj do tmavých, studených a vlhkých zákutí hradu. Je to trochu inakší zážitok, ako z presvetlených izieb na našich hradoch.




          V stredoveku zrejme dávali veľký dôraz na strečing...


          V hrade sa nachádzali aj ľudia oblečení v dobových kostýmoch, ktorí boli ale značne zdrevenení...






          Výhľad z hradu je zážitok pre oči. Zo zadnej časti hradu je pekný výhľad na rieku Semois, po ktorej sa často plavia turisti.



          Mesto je vidieť z hradu dokonale. Pohľad naozaj stojí za to.



          Uličky mestečka sú farebné, krásne a plné turistov. Zvlášť v peknom počasí, kedy všetci Belgičania využívajú slnečné lúče na trávenie voľného času mimo svoje domovy.