piatok 30. septembra 2011

TOKYO - CHRÁM SENSO-JI

Tokyo je jedno obrovské moderné mesto, ale má aj niekoľko skvelých historických pamiatok. My sme navštívili (v máji 2011) jednu z nich – chrám Senso-ji. Je to stredoveký budhistický chrám v časti Asakusa. Chrám je zasvätený bodhisattve Kannon, známej ako bohyňa milosrdenstva. Prvý chrám bol na tomto mieste postavený v roku 645 n.l.



Pred chrámom sa nachádza ešte jedna mohutná brána.



Ani sme si poriadne nevšimli, ako sme sa k nemu v tej spleti moderných ulíc a obchodov priblížili. Na začiatku komplexu je tzv. Hromová brána.


Aby to ani tu turisti a pútnici nemali také jednoduché prísť k chrámu, musia prejsť uličkou Nakamise-Dori. Na svojom mieste stojí od začiatku 18. storočia. Je síce dlhá približne iba 250 m, ale nástrahy na nej číhajú v približne 90 obchodíkoch so suvenírmi a pochutinami. Suveníry sa nájdu od obyčajných až po nádherné.

Samotný chrám je voľne prístupný. Stúpa sa do neho po schodoch, ale aspoň je pri pomalšej chôdzi po nich čas na dôkladnejšiu obhliadku samotnej stavby.




Vedľa chrámu sú ešte rozličné menšie stavby, ako napríklad táto pagoda.



Japonské historické stavby majú jednu zvláštnosť najmä pre európskych turistov, ktorí sa učili alebo videli mnoho filmov a pamiatok o druhej svetovej vojne – znak šťastia sa objavuje dosť často. Je to tiež hákový kríž, iba v opačnom smere.



Keďže komplex chrámu Senso-ji je stále plný ľudí, niektorí to považujú za skvelú možnosť predviesť svoje umenie, napríklad ako táto pani, ktorá ukazuje tradičnú prípravu čaju,


alebo súbor mladých bubeníkov, ktorých bolo počuť do veľkej diaľky.


Keďže sme v chráme Senso-ji boli v posledný deň pred odletom z Japonska, mysleli sme si, že keď už sme doteraz nevideli pravú japonskú gejšu, že asi odletíme bez tohto zážitku. Avšak pri chráme začal byť v jednu chvíľu veľký zhon. To išli do chrámu (za akým účelom, to neviem) gejše. Muselo to tak byť, pretože aj Japonci sa predháňali za čo najlepšou pozíciou na fotenie. Našťastie sa aj mne podarilo párkrát úspešne stlačiť spúšť:




Videli sme teda v Japonsku skoro všetko dôležité, až na horu Fuji. Je možné ju vidieť z vlaku smerom z Osaky do Tokya, ale tentoraz sa schovala do oparu a mrakov. No a zemetrasenie prišlo na rad pri posledných hotelových raňajkách. Asi na 15 sekúnd nás to hojdalo na stoličkách. Najprv som si myslel, že mám taký pocit iba ja, ale keď som videl, že sa všetci začali náhle po sebe obzerať, tak som si pomyslel, že to cítia asi aj oni. Napriek tomu to bola zatiaľ moja najlepšia dovolenka. Exotická krajina, krásne počasie, výborní sprievodcovia... všetko vyšlo super.

piatok 23. septembra 2011

TOKYO – NEBESKÝ STROM

V Tokyu sa okrem rozličných mrakodrapov nachádza aj jedna svetovo ojedinelá stavba. Je to síce strom a dokonca nebeský – Sky Tree, ale je potrebné ho postaviť z pozemských a veľmi pevných materiálov, aby pri nejakom zemetrasení nespadol. V máji 2011 počas nášho pobytu v Japonsku to bola ešte stále stavba, ktorá sa začala 14. 7. 2008. Predpokladá sa, že stavba bude dokončená vo februári 2012 a slávnostne otvorená 22. 5. 2012. Spolu bude stáť 440 miliónov dolárov.


Najvyšší bod stavby, tvorený špičkou antény, bude vo výške 634 metrov nad zemou. Strecha sa nachádza vo výške 495 metrov a posledné poschodie vo výške 450 metrov. V súčasnosti sa jedná o najvyššiu vežu na svete a druhú najvyššiu stavbu na svete hneď po Burj Khalifa v Dubaji.


Jedným z hlavných účelov Sky Tree je slúžiť ako televízny a rozhlasový vysielač. Súčasný vysielač (Tokyo Tower) je síce vysoký 333 metrov, ale nie je dostatočne vysoký na to, aby dokázal dostať signál všade, pretože je obkolesený mnohými vysokými budovami.


Mal som problém ho poriadne odfotiť, pretože je to ohromná stavba. Po ponuke sprievodkyne, či chcem ísť k nej bližšie, sme sa rozhodli, že nie. Pretože odspodu by sa 634 metrová konštrukcia nedala už vôbec odfotiť. Aj z diaľky vyzerá ohromne. Zrejme by som žeriavnika na tej stavbe robiť nechcel... Dňa 7. 6. 2011 bolo oznámené vstupné na vežu. Do úrovne 350 metrov zaplatí dospelý 2000 yenov (100 yenov je veľmi približne 1 euro), na vrchné poschodie vo výške 450 metrov ďalších 1000 yenov. Určite to však pri peknom počasí bude stáť za to!



utorok 6. septembra 2011

JAPONSKÉ VLAKY

Po Japonsku je dobré pohybovať sa vlakmi, pretože je to v podstate najrýchlejší spôsob. Vlaky sú tam rôzne. Od metra vo veľkomestách, cez lokálne vlaky, rýchlejšie vlaky až po luxusné rýchlovlaky, ktoré majú svoje špeciálne vyhradené trate. Napríklad z Osaky do mesta Kyoto trvala rýchlovlaku cesta 12 minút – vzdialenosť bola 43 km. Čiže napr. z B. Bystrice do Brezna za 12 minút. Neuveriteľné! Vyše 600 km z Osaky do Tokya 3 hodiny aj so zastávkami... V Japonsku sme sa premiestňovali so železničnou spoločnosťou JR, ktorá má aj systém rýchlovlakov Shinkanzen. Lokomotívy vyzerali takto:




Na nástupištiach je presne vyznačené, ktorý vagón kde pristane, takže sa cestujúci môžu hneď postaviť tam, kde nastúpia. A je to pritom také jednoduché. Dĺžka vagónov je rovnaká a rušňovodičovi stačí značka na nástupišti, kde má zastať. Cestujúci nemusia pobehovať tak, ako „zákazníci“ ŽSR. Nápisov je dostatok, len škoda, že drvivá väčšina je v japončine.




Aj v samotných vagónoch sú informácie pre cestujúcich na prehľadnom paneli (bohužiaľ riž drvivou väčšinou v japončine, ale aspoň sa človek dozvie v angličtine, kam cestuje a nasledujúcu zastávku). Vagóny sú samozrejme čisté, sedadlá sa dajú otáčať. Môže sa teda sedieť vo dvojiciach ako v autobuse, alebo vo štvorici, keď sa otočia dve sedadlá. Domáci cestujúci sú tichí, tiež väčšinou Japonci (cudzincov sme teda veľa vo vlaku nevideli). Kufre sa odkladajú na začiatku vagóna, nikto ich nezoberie. Keď vstúpi do vagóna kontrolór, tak sa ukláňa, pričom hovorí zdvorilostnú formulku o dobrom dni a o tom, ako je rád, že si cestujúci zvolili práve tento vlak. To isté zopakuje, keď odchádza z vagóna. Okrem toho, že v súprave je reštauračný vozeň, sú v niektorých vagónoch automaty na nápoje a na snack. Tiež chodí po vlaku predavač(ka) s vozíkom a tovarom. Slušnosť k cestujúcim a úsmev na tvári je samozrejmá. 


 
Keď sa nejaká Japonka začne vo vlaku nudiť, môže si napríklad poskladať papier do nejakého tvaru...


Ako je vidieť na fotke hore, ešte aj na sedadlách sú schémy súprav vlaku, aby sa cestujúci vyznal vo vlaku a pohodlne našiel WC, bufet, fajčiarsky vozeň...
No a na záver som si nechal fotografie železničnej stanice v meste Kyoto. To sa musí vidieť, to sa nedá rozprávať! Je to obrovský moderný komplex vzájomne prepojených budov. Sú tam kiná, reštaurácie, hotely, vyhliadka, kilometre podzemných chodieb, stovky obchodov, cestovné kancelárie a desiatky tisíc ľudí.





Aby sa cestujúci a prechádzajúci cítili dobre všade, všetko je potrebné vyčistiť a vyleštiť.

 
Čakanie na vlak je možné si skrátiť aj tancom...


Zo stanice je krásny výhľad na mesto. Pôvodne domáci obyvatelia protestovali proti takej velikánskej modernej budove vo svojom historickom meste (je tam síce veľa pamiatok UNESCO, ale ten zvyšok je tak moderný, že už sa to viac ani nedá), ale teraz je jednou z turistických atrakcií.



Je neuveriteľné, že v niekde na svete dokázali investovať veľké peniaze do stavby budovy, ktorá slúži prevažne verejnosti, je pekná a ešte ju aj udržiavajú, aby vyzerala peknou aj naďalej. Jednoducho ďalší nezabudnuteľný zážitok.

sobota 3. septembra 2011

OSAKA - hrad (JAPONSKO)


Osaka je tretím najväčším mestom Japonska, má 2,7 milióna obyvateľov. Je to moderné mesto, nájdu sa v ňom však aj pamiatky. Na jednu z nich sme sa na svojej ceste (máj 2011) boli pozrieť a neoľutovali sme. Vyzerá medzi mrakodrapmi ako zázrak. Spomedzi moderných ulíc sa zrazu vynorí historická strecha...


Neskôr sa objaví hradná priekopa a bašty na japonský spôsob. Vzhľad majú historický, avšak blízky pohľad prezradí, že sú z betónu. Nevadí, dojem je aj tak pekný.



Na hrad uprostred mestskej džungle sú zvedaví, ako inak, aj japonskí študenti.


 
Už je spoza stromov trochu vidieť aj hlavná veža. Na jej vrchole je terasa, ktorá poskytuje turistom zaujímavý výhľad na mesto.


Medzi turistami sa nájdu aj záujemcovia o rastlinky...

 
Chodník cez most k vstupnej bráne do hradného areálu – krásne upravený. Našinec si musí dávať pozor, aby nestrávil veľa času obdivovaním ošetrených trávnikov a stromov a aby mu zostal čas aj na hlavný dôvod výletu.


Druhá brána je pevnejšia, zase stretáme všadeprítomných študentov.


V areáli sídli aj mestské múzeum.


No a tu je hlavná budova. Hrad sa začal budovať v roku 1583, nechal ho stavať Toyotomi Hideyashi. Hlavná budova bola dokončená v roku 1585, celý areál v roku 1597. Potom nasledovali pre hrad aj horšie roky, požiare, vojny atď. V roku 1929 prišla prvá obnova, ale v roku 1945 aj ďalšie bombardovanie. Posledná rekonštrukcia prebehla v rokoch 1995 – 1997.






Vnútri sa bohužiaľ až na jedno poschodie nesmie fotiť, ani natáčať na kameru, takže mám len fotky zvonku. Exponátov tam nie je v porovnaní s našimi hradmi a zámkami veľa. Väčšinou sú to informačné tabule s obrázkami, historickými dokumentmi, zbraňami a sem tam oblečením. Keďže nám vyšlo počasie, z terasy sme videli to ohromné moderné mesto. Niekedy som mal pocit, že by trochu starých budov neškodilo. Potom som však dostal vysvetlenie, že historické Japonsko bolo skoro celé z dreva, takže je veľký problém udržiavať pamiatky, nieto ešte „obyčajné“ domy. Navyše to s Japonskom stále trasie, takže výstavba musí byť nielen moderná, ale aj trvácna. Okolo hradu je krásny park, je to naozaj oáza medzi preplnenými ulicami.